Årets Bulldogg SKEB 2016

Resultat Årets Bulldogg SKEB 2016

_____________________________________________________________________________________

 

ÅRETS BULLDOGG 2016 SLUTLIG LISTA

 

Övriga listor kommer efter nyår

 

OBS! Valpresultat kan lämnas in till Karin Ögren t.o.m. 161231,

Gäller endast valpresultat från SKEB och Länsklubb utställningar .

Meddela placering och antal ev. slagna och ev. BIS placering. .

 

RESULTAT LÄNGRE NER

 

GRATTIS!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__________________________________________________________________________________

 

 

ÅRETS BULLDOGG - POÄNGBERÄKNING

Poängen består av en grundpoäng för placering på

a) svensk officiell utställning

b) av SKEB arrangerad specialutställning

Samt tilläggspoäng beroende på antalet "slagna" hundar. De fem bästa poängsummorna räknas samman.

GRUNDPOÄNG:

BIR 12 poäng - BIM 10 poäng - 2 bhkl/btkl 8 poäng - 3 bhkl/btkl 6 poäng - 4 bhkl/btkl 4 poäng

CK utan placering 2 poäng - Tilläggspoäng - 1 poäng för varje slagen hund.

TILLÄGGSPOÄNG FÖR GRUPP / BIS - PLACERINGAR:

BIG-1 15 poäng - BIG-2 14 poäng - BIG-3 13 poäng - BIG-4 12 poäng

BIS-1 20 poäng - BIS-2 19 poäng - BIS-3 18 poäng - BIS-4 17 poäng

ÅRETS AVELSHUND / TIK:

De fem bästa avkommornas fem bästa resultat som fått poäng enligt ovan summeras.

ÅRETS UPPFÖDARE:

Resultatet för egen uppfödning, de fem bästa hundarnas fem bästa resultat räknas samman.

ÅRETS VETERAN:

Veteraner har separat poängberäkning men kan också placera sig på Årets Engelska Bulldogg. De fem bästa

resultaten räknas samman.

Hundar med CK 5 poäng - 1 veterankonkurrensklass 3 poäng - Bästa veteran 2 poäng - Tilläggspoäng

1 poäng för varje "slagen" hund i konkurrensklass.

 

TILLÄGGSPOÄNG VETERAN BIS-PLACERINGAR:

BIS-1 15 poäng - BIS-2 14 poäng - BIS-3 13 poäng - BIS-4 12 poäng

ÅRETS VALP - 4 – 9 MÅNADER - POÄNGBERÄKNING

Poängen samlas endast i valpklass (4 - 9 månader) på officiella utställningar arrangerade av SKK och SKEB. Det

åligger ägaren att separat rapportera in resultat erhållna vid SKK arrangerad utställning märkt med "Årets valp" till

KARIN ÖGREN, malcoms@glocalnet.net senast den 15 november. Glöm inte att rapportera vilka övriga valpar

som deltagit eftersom det även ger poäng per "slagen" valp.

Valparna har egen poängberäkning och dessa poäng räknas inte med i övriga Årets Bulldogg kategorier eftersom all

tävlan i valpklass sker inofficiellt. De fem bästa poängen summeras.

GRUNDPOÄNG:

BIR 8 poäng - BIM 6 poäng - 1 konkurrensklass (specialen ej BIR/BIM) 5 poäng - 2 konkurrensklass 4 poäng -

3 konkurrensklass 3 poäng - 4 konkurrensklass 2 poäng - 1 poäng för varje "slagen".

TILLÄGGSPOÄNG FÖR BIS-VALP PLACERING:

BIS-1 10 poäng - BIS-2 9 poäng - BIS-3 8 poäng - BIS-4 7 poäng

 

 

_____________________________________________________________________________

 

 

 

HANAR

1. CH La Floredita Håkan Hellström

149 p 5 utst

äg: Ewa Bewick

2. CH Longlow´s Okey-You-Make-

My-Day

138 p 5 utst

äg: Sussie Lindquist

3. CH Bellomis Josef Jordgubbe

120 p 5 utst

äg: Emilie Pettersson

4. CH Antares-Nova

60 p 5 utst

äg: Sabina Holstein

5. CH Longlow´s All-For-One-N´-

One-For-All

54 p 5 utst

äg: Sussie Lindquist

6. Malcom´s Vincenzo Galilei

32 p 2 utst

äg: Karin Ögren

7. Ladyrott´s Born To Be A Winner

27 p 2 utst

äg: Linda Elfvendahl

7. Kjempe Bull´s Didrik Tönseth

27 p 2 utst

äg: Margot Fält Bladfors

9. Malcom´s Vittorio Grigolo

26 p 3 utst

äg: Therese Larsson

10. CH Sandbrook´s Bark At The

Moon

24 p 3 utst

äg: Yvonne Axling

TIKAR

1. CH Bellomis Judith Julgris

124 p 5 utst

äg: Susanne Segersten

2. CH La Floredita Inez Immun

120 p 5 utst

äg: Magnus Eriksson

3. CH La Floredita Hedda Hallonbåt

116 p 5 utst

äg: Ewa Bewick

4. CH Multum´s Glory Days

70 p 4 utst

äg: Yvonne Axling

5. La Floredita Cajsa Cavat

69 p 5 utst

äg: Ewa Bewick

6. Miss Louise Bright Barbara

54 p 5 utst

äg: Louise Janving

7. CH Andromeda-Nova

51 p 4 utst

äg: Sabina Holstein

8. Articbull The North Star

44 p 4 utst

äg: Martina Niemi

9. Hogwart's Monza Red Crusader

38 p 4 utst

äg: Knut Eriksson

10. Multum´s You Got The Silver

28 p 1 utst

äg: Yvonne Axling

 

 

ÅRETS UPPFÖDARE 2016

 

 

1. LA FLOREDITA Ewa Bewick

CH Håkan Hellström 149

CH Hedda Hallonbåt 116

CH Inez Immun 120

CH Cajsa Cavat 69 = 410

 

2. BELLOMI´S Susanne Segersten

CH Judith Julgris 124

CH Josef Jordgubbe 120 = 244

 

3. LONGLOW´S Sussie Lindquist

CH Okey-You-Make-My-Day 138

CH One-For-All-N´-All-For-One 54

Match-Made-In-Heaven 16 = 208

 

4. MULTUM´S Inger Björkman

CH Glory Days 70

You Got The Silver 28

Cool Calm And Collected 21 = 119

 

5. SABINA HOLSTEIN

CH Antares-Nova 60

CH Andromeda-Nova 51 = 111

 

6. MALCOM´S Karin Ögren & Urban Engström

CH Tombolina Iceflower 22

CH Sunflower 13

Vincenzo Galilei 32

Vittorio Grigolo 26 = 93

 

7. HOGWART´S Heléne och Hanna Andersson

Cupcake Beats Muffin 16

Monza Red Crusader 38

Valentino Rossi 23 = 77

 

8. MISS LOUISE Louise Janving

Bright Barbara 54 = 54

 

9. KEMPE BULL´S Martina Niemi

Didrik Tönseth 27

Paulina Brun-Lie 8 = 35

 

10. LADY ROTT´S Kamilla Nordén

Born To Be A Winner 27

Baby Rosebud 6 = 33

 

 

 

ÅRETS VALP 2016

 

1. MULTUM´S HEART OF ROCK 4 utst. 58p.

Uppf. Inger Björkman Ägare : Marita Castillo

 

2. BULLINAS DELORES DEN CHARMIGA 3 utst. 38p.

Uppf.& Ägare: Anneli Jäderblom

 

3. LADY ROTT´S BORN TO BE A WINNER 2 utst. 37p.

Uppf: Kamilla Nordén Ägare: Linda Everdal

 

4. HOGWART´S MONZA RED CRUSADER 2 utst. 20p.

Uppf: Heléne Andersson Ägare: Knut Löfström och uppf.

 

5. HOGWART´S VALENTINO ROSSI 2 utst. 8p.

Uppf: Heléne Andersson Ägare: Klara Nilsson och uppf.

 

 

 

ÅRETS VETERAN 2016 TIK

 

1. CH LA FLOREDITA CAJSA CAVAT 5 utst. 52p.

Uppf & Ägare: Eva Bewick

 

2. CH SANDBROOK´S BEAUTIFUL DISASTER 1 utst. 10p.

Uppf & Ägare: Yvonne Axling

 

 

 

ÅRETS VETERAN 2016 HANE

 

1. CH SANDBROOK´S BARK AT THE MOON 2 utst. 20p.

Uppf & Ägare: Yvonne Axling

 

 

 

ÅRETS AVELSHANE 2016

 

1. THE CRIB´S KAISERKARL

Uppf: Will Ostaede & Martine Jacobs, Kennel The Crib's, Belgien Ägare: Sussie Lundquist

 

CH Longlow´s Okey-You-Make-My-Day 138

CH Longlow´s One-For-All-N-All-For-One 54 = 192

2. CH KAJDY´S ALESSANDRO

Uppf: Annmarie Maeland Ägare: Karin Ögren & Heléne Andersson

 

Malcom´s Vincenzo Galilei 32

Malcom´s Vittorio Grigolo 26

Hogwart´s Monza Red Crusader 38

Hogwart´s Valentino Rossi23

Lady Rott´s Born To Be A Winner 27 = 146

 

3. CH GOLDEN GEM´S AICIDICI

Uppf: Viveca Eriksson Ägare: Lotta Golis

 

CH Antares-Nova 60

CH Andromeda-Nova 51 = 111

 

4. CH LUVIPRIDE ZEPPELING FOR MALCOM

Uppf: Lucia Trotta, Italien Ägare: Karin Ögren

Miss Louise Bright Barbara54

CH Malcom´s Tombolina Iceflower 22 = 76

 

5. BULLWORTH BOGART DE BUMBLEBULLIES

Uppf: ? Ägare: Ewa Bewick

 

CH La Floredita Cajsa Cavat 69 = 69

 

 

 

ÅRETS AVELSTIK 2016

 

1. CH LA FLOREDITA CAJSA CAVAT

Uppf. & Ägare: Ewa Bewick

 

CH La Floredita Håkan Hellström 149

CH La Floredita Hedda Hallonbåt 116 = 265

 

2. CH BELLOMI´S GRETA GRIZZLYBJÖRN

Uppf. & Ägare: Susanne Segersten

 

CH Bellomis´s Judith Julgris 124

CH Bellomis Josef Jordgubbe 120 = 244

 

3. MULTUM´S HUNGRY HEART

Uppf: Inger Björkman Ägare: Sussie Lindquist

 

CH Longlow´s Okey-You-Made-My-Day 138

CH Longlow´s One-For-All-N-All-For-One 54 = 189

4. BELLOMI´S GUNILLA GULLEGRIS

Uppf: Susanne Segersten Ägare: Eva Bewick

 

CH La Floredita Inez Immun 120 = 120

 

5. UNDIMOON BEATA BOLERO

Uppf: ? Ägare: Sabina Holstein

 

CH Antares-Nova60

CH Andromeda-Nova 51 = 111