Resultat SKK 2016

 

Resultat SKK 2016

__________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

Stora Stockholm

SKK Int & Svensk Vinnarutställning, Lördag 3 dec - domare Jean-Paul Kerihuel Frankrike

BIR CACIB Svensk Vinnare: C.I.B. Nord UCH Bellomis Josef Jordgubbe äg Emelie Pettersson

BIM CACIB Svensk Vinnare DK UCH FI UCH SE JV-15 SE UCH Bellomis Judith Julgris äg Susanne Segersten

Bhkl

1 Se BIR

2 Cert Championat Antares-Nova äg Sabina Holstein

3 LV CH SE UCH Longlow´s Okey-You-Make-My-Day äg Susanne Lindqvist

4 Svensk Juniorvinnare - Lady Rott´s Born to Be A Winner äg Linda Elfvendahl

Btkl

1 Se BIM

2 SE UCH La Floredita Inez Immun äg Magnus Eriksson

3 Cert Championat Andromeda-Nova äg Sabina Holstein

4 Bästa veteran C.I.B. NO V-11 NORD UCH NORD-V -11 La Floredita Cajsa Cavat äg Ewa Bewick

Bästa uppfödargrupp: La Floredita Ewa Bewick

___________________________________________________________________________________________________

 

Internationell Utställning Fredag 2 december - domare Birgitta Svarstad

BIR CACIB: LV CH SE UCH Longlow´s Okey-You-Make-My-Day äg Susanne Lindqvist ä

BIM CACIB: SE UCH La Floredita Hedda Hallonbåt

Bhkl

1 Se BIR

2 SE UCH SE V -14 La Floredita Håkan Hellström äg Ewa Bewick

3 C.I.B Nord UCH Bellomis Josef Jordgubbe äg Emelie Pettersson

4 Cert Isgraig Jago äg Karin Ögren

Btkl

1 Se BIM

2 C.I.B. NO V-11 NORD UCH NORD V -11 La Floredita Cajsa Cavat Äg Ewa Bewick

3 DK UCH FI UCH SE JV-15 SE UCH Bellomis Judith Julgris äg Susanne Segersten

4 Cert Arcticbull The North Star äg Martina Niemi

___________________________________________________________________________________________________

Sundsvall 16/10 - domare Irene Donne från Norge

BIR, cacib: Bellomis Josef Jordgubbe

BH2 cert, res.cacib: Antares-Nova

BH3 res.cert: Arcticbull Cooper S

BIM, cacib: Bellomis Judith Julgris

BT2, cert: Arcticbull The North Star

BT3, res.cert: Miss Louise Bright Barbara

___________________________________________________________________________________________________

Askersund 13/8 - domare Marita Östlund/Holmsten

2bhkl cert

___________________________________________________________________________________________________

Öland Nat. 3/9 - domare Liz-Beth Liljequist

BIR CERT Legrand Sveas Bull Frej

BIM CERT Hogwart's Cupcake Beats Muffin

2 Bhkl Waeles Most Welcome

3 Bhkl BIR Veteran Sandbrooks Bark At The Moon

2 Btkl SE Uch Malcom's Sunflower

Inga fler erhöll ck.

___________________________________________________________________________________________________

Eskilstuna (nationell) 21/8 - domare Harto Stockmari, Finland

BIR CERT Miss Louise Bright Barbara

Ägare & uppfödare: Louise Janving

 

BIR & BIS-2 VALP Lady Rott´s Born To Be A Winner

Ägare: Linda Elvendahl Uppfödare: Kamilla Nordén

Inga fler hundar med ck

___________________________________________________________________________________________________

Nat Ronneby 14.8 - domare rasspecialist Pedro Del Arue

BIR CERT Multum's You Got The Silver

BIM CERT DKuCH Outskirts Red Ribbon (svensk utställnings champion i dag)

4BT CH Multum's Glory Days

BIR Veteran CH Sandbrook's Bark At The Moon

___________________________________________________________________________________________________

Ransäter Int. Utställning 30/7-16 - Domare Göran Bodegård.

BIR CERT CACIB NordJV-15 Malcom´s Vincenzo Galilei

BIM CACIB Ch Bellomis Judith Julgris

2BT CERT R-CACIB Miss Louise Bright Barbara

3BT Jofrobull´s Henrietta

___________________________________________________________________________________________________

Köping Int. utställning 23/7 - domare Yvonne Brink

BIR CACIB CH Malcom´s Tombolina Iceflower

BIM CERT NordJW-15 Malcom´s Vincenzo Galilei

Ägare o uppfödare till båda: Karin Ögren; Kennel Malcoms.

2BT R-CACIB CH Bellomis Judith Julgris. Äg Susanne Segersten

3BT CERT CHAMPIONAT The Cribs Me Gustas Äg. Sussie Lindqvist

Inga fler hanar med CK

___________________________________________________________________________

 

Tvååker 9 juli - domare

BIR Legrand Sveas Bull Frej - Arne Nielsen Jette Petersen Dk

BIM Seuch La Floridita Hedda Hallonbåt - Ewa Bewick

BIR valp - Multum´s Heart of Rock´n Roll

Uppf: Inger Björkman Ägare : Marita Castillo

___________________________________________________________________________

Borås Nat. 3/7 CAC Dogshow - Domare Tino Pehar, Kroatien.

 

BIR o CAC- Valby Bulldogs Hector Pablo Escobar “Tyson”

BIM - Hogwart's Monza Red Crusader Alias Thorah, SE33873/2015

___________________________________________________________________________

Lidköping 7/5 - Domare: Eva Liljeqvist Borg

BIR CACIB Bellomis Judit Julgris

BIM CERT Hogwart's Valentino Rossi

Inga fler hundar med CK

___________________________________________________________________________

Västerås 23/4 - Domare: Benny Blid von Schedwin

 

20 anmälda, därav 3 valpar

 

BIR BIG-4 SEUCH La Floredita Inez Immun

BIM Longlow´s Okey-You-Make-My-Day

BIR-valp Optimus äg Erik Jansson

BIM-valp Bullinas Dolores Den Charmiga äg Anneli Jäderblom

Bhkl:

1 Cert Longlow´s Okey-You-Make-My-Day äg Susanne Lindqvist

2 Res-Cert Valby Bulldogs Hector Pablo Escobar äg Jan Strindler

3 SEUCH Bellomis Josef Jordgubbe äg Emelie Pettersson

4 Citizen´s Snowman äg Christa Hellqvist

Btkl

1 SEUCH La Floredita Inez Immun äg Magnus Eriksson

2 Cert Kajdy´s Blueberry Muffin äg Annmarie Mæland

3 SEUCH SE JV-15 Bellomis Judith Julgris äg Susanne Segersten

4 Res-Cert Longlow´s Match-Made-In-Heaven äg Susanne Lindqvist

_____________________________________________________________________________________________________

Internationell utställning - Strängnäs 11 mars 2016 - Domare Kresten Scheel Danmark

BIR Bellomi´s Josef Jordgubbe: cert, cacib, champion idag

Bh 2 CH Sandbrook´s Bark at the Moon: res cacib

Bh 3 Malcom´s Vittorio Grigolo: res cert

Bh 4 Antares-Nova

BIM CH Multum´s Glory Days: cacib

Bt 2 Bellomi´s Judith Julgris: cert, res cacib, champion idag

Bt 3Miss Louise Bright Barbara: res cert

Bt 4 Hogwart´s Monza Red Crusader

Bästa veteran: CH Sandbrook´s Beautiful Disaster

Bästa uppfödargrupp: Kennel Hogwart´s

_____________________________________________________________________________________________________

 

INT My dog 8/1 Crufts kvalificerade - Domare Jose Juan Vidal Montero, Spain

BIR Cacib Se uch SV V-14 La Floredita Håkan Hellström

BIM Cacib se uch La Floredita Hedda Hallonbåt

Grupp 2, judge: Benny Blid von Schedvin Håkan BIG 2

 

 

_____________________________________________________________________________________________________

INT show My Dog 7/1 - Domare Johan Juslin

BIR Cacib se uch SV V-14 La Floredita Håkan Hellström

BIM Cacib SE UCH La Floredita Hedda Hallonbåt

BIG domare Diana Andersson Håkan BIG 4